Mi a lizin és milyen hatással van az egészségre?
Ahhoz, hogy a szervezet megfelelően működjön, esszenciális aminosavakra is szüksége van, amelyek közé a lizin is tartozik. Milyen hatásai vannak a lizinnek az emberi szervezetre? Hogyan kell megfelelően használni? Milyen problémák megoldásában segíthet? Eláruljuk ebben a cikkben.
A lizin az esszenciális aminosavak közé tartozik, vagyis a szervezet nem tudja önmagában előállítani – táplálékkal kell felvenni. Fontos a normális növekedéshez, az izomtömeg építéséhez és a karnitin termeléshez – ez a test legtöbb sejtjében megtalálható szubsztancia, és részt vesz a zsírok gyorsabb égetésében, valamint hasznosítható energiává történő átalakulásában. Felfedezése 1889-ig nyúlik vissza, amikor is Ferdinand Drechsel német biokémikus sikeresen izolálta a tehéntej-kazeinből. 1902-ben sikerült először mesterségesen szintetizálni, aminek köszönhetően kémiai szerkezete részletesebben is leírhatóvá vált. Melyek a lizin által nyújtott legfontosabb előnyök az emberi egészség szempontjából?
Ha az ember immunitása legyengült, az egészsége sokkal nagyobb veszélybe kerül. Az egyik olyan tényező, amely meghatározza az immunrendszer aktuális állapotát, a fehérvérsejtek (leukociták) száma. Különösen az idősebbeknél fordul elő, hogy a számuk alacsonyabb. A jelenlegi tudományos ismeretek arra utalnak, hogy a megfelelő lizin szuplementáció cinkkel kombinálva serkenteni tudja az immunrendszert, és a leukociták számát a normál tartományon belül tarthatja. Egy senior populáció körében végzett tanulmány keretében 500 milligramm lizint és 20 milligramm cinket adtak naponta az egyik csoportnak 2 hónapon keresztül, míg a másik csoport placebót kapott. A lizint és cinket fogyasztó csoportban szignifikánsan magasabb volt a fehérvérsejt szám, mint a kontrollcsoportban [1]. A tanulmány rámutatott arra is, hogy a cink szuplementációnak csak a lizinnel együtt van értelme, mivel csak együttes fogyasztásuk vezet a vér cinkszintjének növekedéséhez.
Kölcsönös kapcsolat a lizin és a szorongás között? Igen, számos tanulmány ezt felvázolta, mégpedig úgy az állatokon, mint az embereken. Míg a patkányoknál a lizin fogyasztása a stressz által kiváltott spontán bélmozgás csökkenéséhez volt köthető [2], az emberek esetében a kortizol stresszhormon vérszintjének csökkenését eredményezte, mégpedig úgy rövidtávon [3], mint hosszútávon [4]. És ha ez még kevés lenne, tudományos körökben elotthonosodott az az ismeret is, hogy a lizin fokozza a kalcium felszívódását a belekben és csökkenti a vizelettel történő kiválasztását [5]. Ezt az állítást is számos tanulmány támasztja alá, például amit egy csontsűrűség csökkenésben szenvedő populáción végeztek, akiknél a megfelelő mennyiségű kalcium még sokkal fontosabb [6].
A lizin további előnyei:
· támogatja a kollagéntermelést [7]
· részt vesz a fehérjék előállításában
· hozzájárul a vércukorszint csökkentéséhez [8]
· támogatja a vérnyomás fiziológiai értékeinek fenntartását [9]
A lizin legfontosabb forrásai közé tartoznak:
· hús: csirke, marha, bárány
· tengergyümölcsei: kagyló, garnélarák, osztriga
· halak: lazac, tonhal
· tej és tejtermékek: joghurtok, sajtok
· zöldségek: burgonya, paprika, póréhagyma
· gyümölcsök: avokádó, körte, aszalt szilva
· hüvelyesek: szójabab, bab, borsó
· diófélék és magvak: makadám, sütőtök, kesudió
A lizin további nagyszerű forrásai némely táplálékkiegészítők. A kínálat széleskörű, mindenki kiválaszthatja a számára legmegfelelőbbet. Az ajánlott napi adag 500 – 1000 milligramm lizin naponta [10].
FORRÁSOK
1. Sugeng MW, Adryani M, Wirjatmadi B. TheEffect of Zinc and Lysine Supplementation on Infection Rate and CD4 Count In Elderly. BiochemPhysiol. 2015;S5.002
2. Smriga M, Torii K. L-Lysine actslike a partialserotonin receptor 4 antagonist and inhibitsserotonin-mediatedintestinalpathologies and anxiety in rats. ProcNatlAcadSci U S A. 2003;100(26):15370-15375.
3. Smriga M, Ando T, Akutsu M, Furukawa Y, Miwa K, Morinaga Y. Oral treatmentwith L-lysine and L-argininereducesanxiety and basalcortisollevels in healthyhumans. BiomedRes. 2007;28(2):85-90.
4. Smriga M, Ghosh S, Mouneimne Y, Pellett PL, Scrimshaw NS. Lysine fortificationreducesanxiety and lessensstress in familymembers in economicallyweakcommunities in Northwest Syria. ProcNatlAcadSci U S A. 2004;101(22):8285-8288.
5. Civitelli R, Fedde KN, Harter J, Halstead LR, Gennari C, Avioli LV. Effect of L-lysine on cytosoliccalciumhomeostasis in culturedhumannormalfibroblasts. CalcifTissueInt. 1989;45(3):193-197.
6. Civitelli R, Villareal DT, Agnusdei D, Nardi P, Avioli LV, Gennari C. Dietary L-lysine and calciummetabolism in humans. Nutrition. 1992;8(6):400-405.
7. Yamauchi M, Sricholpech M. Lysine post-translationalmodifications of collagen. EssaysBiochem. 2012;52:113-133.
8. Kalogeropoulou D, LaFave L, Schweim K, Gannon MC, Nuttall FQ. Lysine ingestionmarkedlyattenuatestheglucoseresponse to ingestedglucosewithout a change in insulinresponse. Am J ClinNutr. 2009;90(2):314-320.
9. Vuvor F, Mohammed H, Ndanu T, Harrison O. Effect of lysine supplementation on hypertensivemen and women in selectedperi-urbancommunity in Ghana. BMC Nutr. 2017;3:67.
10. Chi CC, Wang SH, Delamere FM, Wojnarowska F, Peters MC, Kanjirath PP. Interventionsforprevention of herpes simplexlabialis (coldsores on thelips). CochraneDatabaseSyst Rev. 2015;2015(8):CD010095.