Hogy működik, és minek segít a szerrapeptáz természetes enzim?

Hogy működik, és minek segít a szerrapeptáz természetes enzim?

A szerrapeptáz a selyem termeléséről közismert selyemhernyólárvák emésztőrendszerében természetesen előforduló baktériumokból származó proteolitikus enzim (képes lebontani a fehérjéket). A szerrapeptáz kulcsfontosságú szerepet játszik a gubók (védőburkok) feloldásában, és ezzel lehetővé teszi azok elhagyását. Általánosságban ezt az enzimet gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt használják, de manapság úgy mutatkozik, hogy nagyon hatásos kiegészítő az ízületvédelem terén is. A nyálka eltávolítása, az élősködő baktériumok tapadáscsökkentése az emberi test szöveteihez, duzzanatok megelőzése, stb. Ez csak egy válogatás a hatások viszonylag széles skálájából. Miért kellene neked is befektetni a megvásárlásába?

Például, a fájdalomérzés csillapításának képességét egy tanulmány önkéntesekkel igazolta, akik szerrapeptázt kaptak állkapocsműtét elvégzése után az első 5 napon, összehasonlítva egy csoporttal, akik ugyanilyen ideig paracetamolt szedtek. Csak összehasonlításképpen, ugyanolyan fájdalomcsillapító hatás eléréséhez elegendő volt 15 milligramm szerrapeptáz, míg a paracetamol esetében 1000 milligrammot kellett bevenni [3]. Ami a duzzanatok elleni harcot illeti, ismételten bebizonyosodott, hogy a szerrapeptáz enzimatikus aktivitása lehetővé teszi más, az egyes szövetek feldagadásáért felelős enzimek, mint például a bradikinin, hisztamin vagy szerotonin lebontását [4]. Pontosan azokról a kémiai vegyületekről van szó, amelyek csaláncsípés vagy egy szemtelen rovar csípésekor kerülnek előtérbe. 

A szerrapeptáz ugyancsak ismert a hurutrétegre gyakorolt hatásáról, amelyet képes lebontani és egyszerű módon eltávolítani a nyálkahártyáról. Krónikus légzőszervi megbetegedésekben szenvedő személyeknél, akik 30 milligramm enzimet szedtek 4 héten keresztül, jelentős mennyiségű nyákcsökkenés, valamint a köhögés, illetve a nyák kiköhögés gyakoriságának csökkenése állt be. Hasonló hatást sikerült elérni az orrüregváladék esetében is [5]. És ez még nem minden, ugyanis a szerrapeptáz jelentős alkalmazásra lelt az emberi test gyulladásos folyamatai elleni harcban is. Az egyik tanulmány ugyanis kimutatta, hogy valamelyik proteolitikus enzim - a szerrapeptáz, kemotripszin vagy tripszin alkalmazása egyidejűleg az acetilszalicilsavval (ismertebb nevén Aspirin), jelentősen fokozni tudta a hatását, és ezáltal felgyorsítani a gyógyulást [6].

Összefoglalva megállapíthatjuk, hogy a szerrapeptáz: 

  • jelentős gyulladáscsökkentő aktivitással rendelkezik 

  • megfelelő természetes alternatívája az iparilag előállított gyógyszereknek 

  • hatékony az emésztőrendszerre gyakorolt kellemetlen mellékhatások nélkül 

  • csökkenti a vérrögök kialakulásának kockázatát 

  • hígítja a gyulladásos szövetben levő folyadékot, ezzel enyhítve a duzzanatot 

  • enyhíti a fájdalmat 

  • felgyorsítja a gyógyulási folyamatot és támogatja az immunrendszer működését, stb. 



A szerrapeptázt ajánljuk minden aktív sportembernek, gyakori sérülésekkel találkozó vagy műtéten átesett személyeknek, izom vagy ízületi fájdalmakban, duzzanatokban szenvedő embereknek, és nem utolsó sorban hosszantartó gyulladásban szenvedőknek és időseknek. Ennek az enzimnek a használata nem javasolt csak 3 év alatti gyerekek, terhes és szoptató nők számára. Jelenleg a piacon elérhető az úgyn. nattokináz is, amely a szerrapeptáz minden pozitív tulajdonságával rendelkezik és jobb esetben egyenértékű helyettesítő. 



FORRÁSOK

  • MATSUMOTO, K. a kol. Purification and characterization of fourproteasesfrom a clinicalisolate of Serratiamarcescenskums 3958. Journal of Bacteriology. Évfolyam 159, szám 1, 1984.

  • NAKAHAMA, K. a kol. Cloning and sequencing of Serratiaproteasegene. NucleicAcidsResearch. Évfolyam 14, szám 14, 1986.

  • AL KHATEEB, TH. a kol. Effect of theproteolyticenzymeserrapeptase on swelling, pain and trismusaftersurgicalextraction of mandibularthirdmolars. InternalJournal of MaxillofacialSurgery. Évfolyam 37, szám 3, 2008.

  • MALSHE PC. A preliminary trial of serratiopeptidase in patientswithcarpaltunnelSyndrome. Journal of Association of Physicians in India. Évfolyam 48, szám 11, 2000.

  • NAKAMURA, S. a kol. Effect of theproteolyticenzymeserrapeptase in patientswithchronicairwaydisease. Respirology. Évfolyam 8, szám 3, 2003.

  • SWAMY, AH. a kol. Effect of someclinicallyusedproteolyticenzymes on inflammation in rats. IndianJournal of Pharmacological Society. Évfolyam 70, szám 1, 2008.