Interjú a táplálkozásról az IFBB világbajnokával - Tamás Smrekkel

Interjú a táplálkozásról az IFBB világbajnokával - Tamás Smrekkel

Egy nagyon jó ügyfelünk és még jobb barátunk Tamás Smrek 2019 végén az IFBB szövetségben világbajnoki címet nyert, konkrétan a Games Classic Bodybuilding kategóriában. Ez a kategória ismert elsősorban a szigorú doppingellenőrzés miatt, amelyet az éremre pályázók egyike sem tud elkerülni!

Nagyszerű tudni, hogy a testépítő világbajnoki cím elérhető tiltott anyagok használata nélkül is. Nem tudtunk ellenállni annak, hogy Tamást egy kicsit beszédre fogjuk, hiszen éppen ő tartja kezében a remény és motiváció fáklyáját minden natural testmozgó számára!


Tamás, a precíz erőedzéseidről és elsősorban a tökéletes szupplementációs edzésfelkészítéseidről vagy ismert. Elmondod nekünk, hogy néz ki számodra egy hagyományos PREworkout?


Nem tudom, hogy tényleg olyan ismert vagyok-e :), de igaz, hogy sok figyelmet fordítok az edzések körüli kiegészítőkre. Amilyen hosszan edzek, keresem a tökéletes edzés előtti kiegészítőt. Sokat kipróbáltam anélkül, hogy közelebbről megvizsgáltam volna összetételüket vagy hatóanyagaikat. De amint jöttek az újabbnál újabb „brutális“ pörgetők, már tudni akartam, hogy mi szerint válasszak és valójában hogyan is működnek. 

Jelenleg a NaMaximum - NitroCell edzés előtti készítményét használom. Ebben megtalálhatók olyan hatóanyagok, mint a citrulin, arginin, béta-alanin, kreatin, betain, koffein de elektrolit – nátrium, kálium, magnézium – adag is, és mindez funkcionális mennyiségben. Ugyancsak fenntartja a mentális összpontosítást, mégpedig az L-teaninnak és L-tirozinnak köszönhetően. 

Ehhez még hozzáadok 2-3g citrulint2-3g elektrolitot és további 2-3g kreatint.

Hozzáadhatnék egyszerűen még egy mérőkupak NitroCell-t, de ezzel csak további 60 mg koffeint és szinefrint tennék hozzá, amik stimulánsok, és azon kívül, hogy serkentő hatásúak, összehúzzák az ereket, így a vér beáramlása az edzett izomba és annak felpumpálása nehezebb. 

A stimulánsok viszont jók akkor, ha a maximális erő elérése miatt edzel. Ha célod az erő növelése, akkor a koffein, szinefrin és általánosan a stimulánsok OK. 

Az én célom a maximális izomnövekedés, tehát a stimulánsokat igyekszem korlátozni csak arra a mennyiségre, ami edzésre serkent, de nincs negatív hatással az izom vér- és tápanyagáramlására. 


Elmagyaráznád olvasóinknak is, hogy miként jársz el a kiegészítőkkel és makrotápanyagokkal egy sikeresen véghezvitt edzést követően?


Mivel már edzés alatt fokozatosan töltöm fel a szénhidrátokat, elektrolitokat és aminosavakat “intra“ itallal, tréning utáni „shake“-t nem használok. Hagyom a gyomromat és az egész testemet megnyugodni és feldolgozni azt a feszültséget, aminek az edzés alatt kitettem.

Az edzést követően, ami néha egy óránál is tovább tarthat, összeállítom az edzés utáni ételem 100g rizskásából, egy kisebb banánból és proteinporból.

Ebben az ételben főleg szénhidrátokat és fehérjéket akarok – a zsírokat igyekszem kerülni, hogy ne terheljem velük az emésztésemet. Vagyis az edzés utáni étel 100-120g szénhidrátot és 20-30g fehérjét tartalmaz. 


Ez igazán egy alapos rendszer táplálékkiegészítők fogyasztására az edzés körüli időszakban!

Milyen táplálékkiegészítőket használsz az edzéshez való előkészítésnél fogyasztott kiegészítők mellett? 

A sportolók kiegészítőinek teljes alapjául a vitaminok és ásványok kell hogy szolgáljanak, legalább is az én szemszögemből. Én a B-vitamin csoportokat (B complex) egészítem ki, amelyek részt vesznek az energiaátalakításban, a C-vitamint az immunrendszer erősítéséhez (nehéz tréning után legyengül), a D3+K2 vitaminokat, melyek támogatják a máj megfelelő funkcióját és az idegrendszer regenerációját, nátriumot, káliumot, magnéziumot, Omega3 zsírsavakat a megfelelő koleszterinszint fenntartásához. 

Emellett kiegészítem az adaptogéneket, melyek elősegítik regenerációmat - az AntiCatabolic Guard a NaMaximum.hu oldalról szerintem egy nagyszerű komplex, efelől semmi kétségem :) Olyan anyagokat tartalmaz, mint a Cordyceps, HMB, Ashwaganda és a Máriatövis, amelyek erősítik az izmok és máj regenerációját és csökkentik a katabolikus stressz hormon kortizol szintjét. 

Időnként hozzádobok GABA-t is, ha úgy érzem, nem győzöm a regenerációt nehéz edzések után. 


Milyen módon tartod meg magas tesztoszteron szintedet dopping nélkül? 


A tesztoszteron szint nagyon változó, mivel ez egy pulzáló szekréciók által kiválasztott hormon. Én igyekszem növelni Tribulus segítségével és ZMB6 – cink, magnézium és B6-vitamin kombinációjával, ami a regenerációt is elősegíti. 

Azonban ne feledkezz meg a tesztoszteronnál arról, hogy a koleszterinből keletkezik. Állati eredetű zsírokból. Ezért van az egész tojásoknak szilárd helye az étrendemben. 


Mennyi makrotápanyagot fogyasztasz és milyen arányban a tömegnövelő felkészülésnél?


Be kell vallanom, hogy a tömegnövelő felkészülés során nem nagyon foglalkozok a pontos kalória-bevitellel. Nem számít, ha felszedek egy kis zsírt. Így jobban érzem magam, főleg pszichikailag. Csak arra vigyázok, hogy naponta legalább 200g fehérjét vegyek fel. A többi energiát igyekszem behozni zsírokkal és szénhidrátokkal, amelyek napi 150g zsír és 600g szénhidrát fölé is emelkednek. 


Milyen fehérjeforrásokat részesítesz előnyben? A bevitelbe (200g) számolod a protein porokat is? 


Leggyakrabban a baromfi és marhahúst használom fehérjeforrásként. A sertéshúst sem vetem meg, de inkább csak szórványosan fogyasztom. Én személy szerint a halakat nem nagyon szeretem, noha ezek nagyszerű fehérjeforrások és diéta esetén az elsők étrendemben. Pl. az alaszkai tőkehal vagy lazac. Ezen kívül tejtermékek, mint a túró, cottage sajt, skyr, mozzarella, de a közönséges kemény vagy penészes sajtok is. 

Időnként a hüvelyeseket, mint fehérje és rostforrásokat, is besorolom az étrendembe. A paradicsomos vagy chilis bab a kedvencem. 

A protein porokat szintén beszámolom a teljes fogyasztásba, de mint már említettem, a protein porok számomra inkább a változatosságot jelentik, mint az étrendem szerves részét. 



Egy utolsó kérdés – milyen a kedvenc ételed a tömegnövelő felkészülésben, amikor is nem ellenőrzöd szigorúan a kalóriákat? :) 


Nincs kedvenc ételem. Szívesen elfogyasztok egy jó marha steak-et de pizzát is. Van azonban valami, amit semmilyen verseny előtti diéta után nem hagyok ki...a treszka, vagyis a majonézes tőkehalsaláta és friss fehér kifli :)

Az év folyamán ezt sosem eszem, de diéta után, nekem ez valami csodálatosan nyugtató dolog :D


Tamás verseny sikerei: 

2012- Junior világbajnok második helyezett férfi fitnesz

2016 - 2. helyezett Szlovák Bajnokság, klasszikus testépítés 175cm-ig 

2017 – Tatra Cup- 2. helyezett, klasszikus testépítés 180cm-ig

2018 Tatra Cup - 1. helyezett, klasszikus testépítés 175cm-ig 

2018 Dynamic Cup - 2. helyezett, klasszikus testépítés 180cm-ig

2019 Tatra Cup- 1. helyezett, klasszikus testépítés 180cm-ig

2019 Dynamic Cup - 1. helyezett, Classic Physique 180cm-ig

2017 és 2018 – világbajnok második helyezett Games Klasszikus testépítés

2019 - VILÁGBAJNOK Games Klasszikus testépítés



Vladimír Roško
Product development / Graphic Designer / Marketing management

Som zanietený študent života, zdravého pohybu, zdravého mentálneho nastavenia a motivácie, silových športov, milovník hudobný…